Tour de France 2022
Tour de France 2022 | |
---|---|
Trasa Tour de France 2022 | |
Datum | 1. - 24. července 2022 |
Start | Kodaň |
Cíl | Paříž |
Počet etap | 21 |
Celková délka | 3328 km |
Celkový čas vítěze | 79h 33' 20" |
Konečné pořadí | |
Celkový vítěz | Jonas Vingegaard (DEN) |
Druhý | Tadej Pogačar (SLO) |
Třetí | Geraint Thomas (GBR) |
Trikoty | |
Vítěz bodovací soutěže | Wout van Aert (BEL) |
Nejlepší vrchař | Jonas Vingegaard (DEN) |
Nejlepší mladý jezdec | Tadej Pogačar (SLO) |
Nejlepší tým | Ineos Grenadiers |
Nejaktivnější jezdec | Wout van Aert (BEL) |
← 2021 2023 → |
109. ročník etapového cyklistického závodu Tour de France se konal mezi 1. a 24. červencem 2022 ve Francii, Dánsku, Belgii a Švýcarsku. Celkovým vítězem se stal Dán Jonas Vingegaard z týmu Team Jumbo–Visma. Na druhém a třetím místě se umístili Slovinec Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) a Brit Geraint Thomas (Ineos Grenadiers).[1][2] Závod byl součástí UCI World Tour 2022 a byl dvacátým třetím závodem tohoto seriálu.[3]
Týmy
Závodu se zúčastnilo všech 18 UCI WorldTeamů a 4 UCI ProTeamy. Alpecin–Deceuninck a Arkéa–Samsic dostaly automatické pozvánky jako nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2021,[4] oba týmy svou pozvánku přijaly. Další 2 UCI ProTeamy, B&B Hotels–KTM a Team TotalEnergies, byly vybrány organizátory závodu, Amaury Sport Organisation.[5] Všechny týmy přijely na start v Kodani s osmi jezdci, na start se tak postavilo celkem 176 jezdců.[6]
UCI WorldTeamy
- AG2R Citroën Team
- Astana Qazaqstan Team
- Bora–Hansgrohe
- Cofidis
- EF Education–EasyPost
- Groupama–FDJ
- Ineos Grenadiers
- Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux
- Israel–Premier Tech
- Lotto–Soudal
- Movistar Team
- Quick-Step–Alpha Vinyl
- Team Bahrain Victorious
- Team BikeExchange–Jayco
- Team DSM
- Team Jumbo–Visma
- Trek–Segafredo
- UAE Team Emirates
UCI ProTeamy
Trasa a etapy
Trasa závodu byla odhalena ředitelem Tour Christianem Prudhommem 14. října 2021.[7]
Etapa | Datum | Trasa | Vzdálenost | Typ | Vítěz | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1. července | Kodaň (Dánsko) | 13 km | Individuální časovka | Yves Lampaert (BEL) | |
2 | 2. července | Roskilde – Nyborg (Dánsko) | 199 km | Rovinatá etapa | Fabio Jakobsen (NED) | |
3 | 3. července | Vejle – Sønderborg (Dánsko) | 182 km | Rovinatá etapa | Dylan Groenewegen (NED) | |
4. července | Den odpočinku | |||||
4 | 5. července | Dunkerk – Calais | 172 km | Středně těžká etapa | Wout van Aert (BEL) | |
5 | 6. července | Lille – Arenberg | 155 km | Středně těžká etapa | Simon Clarke (AUS) | |
6 | 7. července | Binche (Belgie) – Longwy | 220 km | Středně těžká etapa | Tadej Pogačar (SLO) | |
7 | 8. července | Tomblaine – La Planche des Belles Filles | 176 km | Horská etapa | Tadej Pogačar (SLO) | |
8 | 9. července | Dole – Lausanne (Švýcarsko) | 184 km | Středně těžká etapa | Wout van Aert (BEL) | |
9 | 10. července | Aigle (Švýcarsko) – Châtel | 183 km | Horská etapa | Bob Jungels (LUX) | |
11. července | Den odpočinku | |||||
10 | 12. července | Morzine – Megève | 148 km | Středně těžká etapa | Magnus Cort (DEN) | |
11 | 13. července | Albertville – Col du Granon | 149 km | Horská etapa | Jonas Vingegaard (DEN) | |
12 | 14. července | Briançon – Alpe d'Huez | 166 km | Horská etapa | Tom Pidcock (GBR) | |
13 | 15. července | Le Bourg-d'Oisans – Saint-Étienne | 193 km | Rovinatá etapa | Mads Pedersen (DEN) | |
14 | 16. července | Saint-Étienne – Mende | 195 km | Středně těžká etapa | Michael Matthews (AUS) | |
15 | 17. července | Rodez – Carcassonne | 200 km | Rovinatá etapa | Jasper Philipsen (BEL) | |
18. července | Den odpočinku | |||||
16 | 19. července | Carcassonne – Foix | 179 km | Středně těžká etapa | Hugo Houle (CAN) | |
17 | 20. července | Saint-Gaudens – Peyragudes | 130 km | Horská etapa | Tadej Pogačar (SLO) | |
18 | 21. července | Lurdy – Hautacam | 143 km | Horská etapa | Jonas Vingegaard (DEN) | |
19 | 22. července | Castelnau-Magnoac – Cahors | 189 km | Rovinatá etapa | Christophe Laporte (FRA) | |
20 | 23. července | Lacapelle-Marival – Rocamadour | 40 km | Individuální časovka | Wout van Aert (BEL) | |
21 | 24. července | Paris La Défense Arena – Paříž (Champs-Élysées) | 112 km | Rovinatá etapa | Jasper Philipsen (BEL) | |
Celková délka | 3328 km |
Průběžné pořadí
- Ve 2. etapě nosil Wout van Aert, jenž byl druhý v bodovací soutěži, zelený dres, protože vedoucí závodník této klasifikace Yves Lampaert nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí.
- V etapách 3 – 6 nosil Fabio Jakobsen, jenž byl druhý v bodovací soutěži, zelený dres, protože vedoucí závodník této klasifikace Wout van Aert nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí.
- V etapách 7 – 11 nosil Tom Pidcock, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres, protože vedoucí závodník této klasifikace Tadej Pogačar nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí.
- V etapách 19 – 21 nosil Simon Geschke, jenž byl druhý ve vrchařské soutěži, puntíkovaný dres, protože vedoucí závodník této klasifikace Jonas Vingegaard nosil žlutý dres pro lídra celkového pořadí.
Konečné pořadí
Legenda | |||
---|---|---|---|
Označuje lídra celkového pořadí | Označuje lídra vrchařské soutěže | ||
Označuje lídra bodovací soutěže | Označuje lídra soutěže mladých jezdců | ||
Označuje lídra soutěže týmů | Označuje lídra ceny bojovnosti |
Celkové pořadí
Pořadí | Jezdec | Tým | Čas |
---|---|---|---|
1 | Jonas Vingegaard (DEN) | Team Jumbo–Visma | 79h 33' 20" |
2 | Tadej Pogačar (SLO) | UAE Team Emirates | + 2' 43" |
3 | Geraint Thomas (GBR) | Ineos Grenadiers | + 7' 22" |
4 | David Gaudu (FRA) | Groupama–FDJ | + 13' 39" |
5 | Alexandr Vlasov[a 1] | Bora–Hansgrohe | + 15' 46" |
DSQ | |||
6 | Romain Bardet (FRA) | Team DSM | + 18' 11" |
7 | Louis Meintjes (RSA) | Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux | + 18' 44" |
8 | Alexej Lucenko (KAZ) | Astana Qazaqstan Team | + 22' 56" |
9 | Adam Yates (GBR) | Ineos Grenadiers | + 24' 52" |
10 | Valentin Madouas (FRA) | Groupama–FDJ | + 35' 49" |
Konečné pořadí (11–134)[1][2] | |||
Pořadí | Jezdec | Tým | Čas |
11 | Bob Jungels (LUX) | AG2R Citroën Team | + 45' 23" |
12 | Neilson Powless (USA) | EF Education–EasyPost | + 46' 57" |
13 | Luis León Sánchez (ESP) | Team Bahrain Victorious | + 49' 18" |
14 | Thibaut Pinot (FRA) | Groupama–FDJ | + 50' 25" |
15 | Patrick Konrad (AUT) | Bora–Hansgrohe | + 56' 54" |
16 | Tom Pidcock (GBR) | Ineos Grenadiers | + 1h 01' 15" |
17 | Sepp Kuss (USA) | Team Jumbo–Visma | + 1h 02' 29" |
18 | Dylan Teuns (BEL) | Team Bahrain Victorious | + 1h 11' 30" |
19 | Brandon McNulty (USA) | UAE Team Emirates | + 1h 31' 19" |
20 | Matteo Jorgenson (USA) | Movistar Team | + 1h 33' 57" |
21 | Wout van Aert (BEL) | Team Jumbo–Visma | + 1h 35' 55" |
22 | Nick Schultz (AUS) | Team BikeExchange–Jayco | + 1h 39' 41" |
23 | Hugo Houle (CAN) | Israel–Premier Tech | + 1h 42' 14" |
24 | Bauke Mollema (NED) | Trek–Segafredo | + 1h 45' 57" |
25 | Rigoberto Uran (COL) | EF Education–EasyPost | + 1h 48' 18" |
26 | Carlos Verona (ESP) | Movistar Team | + 1h 53' 03" |
27 | Andreas Leknessund (NOR) | Team DSM | + 1h 57' 31" |
28 | Gregor Mühlberger (AUT) | Movistar Team | + 1h 59' 03" |
29 | Daniel Felipe Martínez (COL) | Ineos Grenadiers | + 2h 00' 55" |
30 | Simone Velasco (ITA) | Astana Qazaqstan Team | + 2h 04' 24" |
31 | Dylan van Baarle (NLD) | Ineos Grenadiers | + 2h 15' 34" |
32 | Stefan Küng (SUI) | Groupama–FDJ | + 2h 15' 46" |
33 | Sebastian Schönberger (AUT) | B&B Hotels–KTM | + 2h 16' 55" |
34 | Michael Storer (AUS) | Groupama–FDJ | + 2h 23' 15" |
35 | Tiesj Benoot (BEL) | Team Jumbo–Visma | + 2h 23' 34" |
36 | Tony Gallopin (FRA) | Trek–Segafredo | + 2h 25' 11" |
37 | Chris Hamilton (AUS) | Team DSM | + 2h 25' 38" |
38 | Andrej Zejc (KAZ) | Astana Qazaqstan Team | + 2h 26' 22" |
39 | Jon Izagirre (ESP) | Cofidis | + 2h 30' 08" |
40 | Alberto Bettiol (ITA) | EF Education–EasyPost | + 2h 34' 44" |
41 | Łukasz Owsian (POL) | Arkéa–Samsic | + 2h 37' 48" |
42 | Joe Dombrowski (USA) | Astana Qazaqstan Team | + 2h 37' 51" |
43 | Georg Zimmermann (GER) | Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux | + 2h 39' 40" |
44 | Simon Geschke (GER) | Cofidis | + 2h 41' 23" |
45 | Maximilian Schachmann (GER) | Bora–Hansgrohe | + 2h 44' 04" |
46 | Kobe Goossens (BEL) | Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux | + 2h 46' 07" |
47 | Kevin Geniets (LUX) | Groupama–FDJ | + 2h 48' 08" |
48 | Jonathan Castroviejo (ESP) | Ineos Grenadiers | + 2h 51' 34" |
49 | Maxime Bouet (FRA) | Arkéa–Samsic | + 2h 51' 56" |
50 | Andrea Pasqualon (ITA) | Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux | + 2h 56' 22" |
51 | Nelson Oliveira (POR) | Movistar Team | + 2h 57' 39" |
52 | Felix Großschartner (AUT) | Bora–Hansgrohe | + 2h 58' 15" |
53 | Benjamin Thomas (FRA) | Cofidis | + 3h 03' 38" |
54 | Fred Wright (GBR) | Team Bahrain Victorious | + 3h 04' 08" |
55 | Nils Politt (GER) | Bora–Hansgrohe | + 3h 10' 29" |
56 | Pierre Latour (FRA) | Team TotalEnergies | + 3h 12' 06" |
57 | Edvald Boasson Hagen (NOR) | Team TotalEnergies | + 3h 12' 58" |
58 | Giulio Ciccone (ITA) | Trek–Segafredo | + 3h 16' 44" |
59 | Silvan Dillier (SUI) | Alpecin–Deceuninck | + 3h 17' 17" |
60 | Toms Skujiņš (LAT) | Trek–Segafredo | + 3h 17' 28" |
61 | Antoine Duchesne (CAN) | Groupama–FDJ | + 3h 18' 18" |
62 | Pierre-Luc Périchon (FRA) | Cofidis | + 3h 25' 32" |
63 | Martijn Tusveld (NED) | Team DSM | + 3h 28' 03" |
64 | Stan Dewulf (BEL) | AG2R Citroën Team | + 3h 29' 18" |
65 | Franck Bonnamour (FRA) | B&B Hotels–KTM | + 3h 30' 36" |
66 | Quinn Simmons (USA) | Trek–Segafredo | + 3h 30' 44" |
67 | Mathieu Burgaudeau (FRA) | Team TotalEnergies | + 3h 32' 06" |
68 | Pierre Rolland (FRA) | B&B Hotels–KTM | + 3h 34' 33" |
69 | Connor Swift (GBR) | Arkéa–Samsic | + 3h 35' 05" |
70 | Kristian Sbaragli (ITA) | Alpecin–Deceuninck | + 3h 36' 18" |
71 | Jan Tratnik (SLO) | Team Bahrain Victorious | + 3h 37' 31" |
72 | Andreas Kron (DEN) | Lotto–Soudal | + 3h 37' 37" |
73 | Matis Louvel (FRA) | Arkéa–Samsic | + 3h 40' 06" |
74 | Christophe Laporte (FRA) | Team Jumbo–Visma | + 3h 40' 10" |
75 | Philippe Gilbert (BEL) | Lotto–Soudal | + 3h 41' 54" |
76 | Guy Niv (ISR) | Israel–Premier Tech | + 3h 44' 22" |
77 | Michael Matthews (AUS) | Team BikeExchange–Jayco | + 3h 45' 59" |
78 | Krists Neilands (LAT) | Israel–Premier Tech | + 3h 46' 16" |
79 | Cyril Barthe (FRA) | B&B Hotels–KTM | + 3h 48' 34" |
80 | Jasper Stuyven (BEL) | Trek–Segafredo | + 3h 49' 28" |
81 | Hugo Hofstetter (FRA) | Arkéa–Samsic | + 3h 49' 57" |
82 | Stefan Bissegger (SUI) | EF Education–EasyPost | + 3h 51' 46" |
83 | Anthony Perez (FRA) | Cofidis | + 3h 52' 20" |
84 | Amaury Capiot (BEL) | Arkéa–Samsic | + 3h 52' 55" |
85 | Matej Mohorič (SLO) | Team Bahrain Victorious | + 3h 52' 57" |
86 | Marco Haller (AUT) | Bora–Hansgrohe | + 3h 53' 05" |
87 | Olivier Le Gac (FRA) | Groupama–FDJ | + 3h 56' 05" |
88 | Alexis Gougeard (FRA) | B&B Hotels–KTM | + 3h 58' 15" |
89 | Owain Doull (GBR) | EF Education–EasyPost | + 3h 58' 19" |
90 | Benoît Cosnefroy (FRA) | AG2R Citroën Team | + 3h 58' 31" |
91 | Jasper Philipsen (BEL) | Alpecin–Deceuninck | + 3h 59' 10" |
92 | Sven Erik Bystrøm (NOR) | Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux | + 3h 59' 19" |
93 | Jonas Rutsch (GER) | EF Education–EasyPost | + 3h 59' 21" |
94 | Filippo Ganna (ITA) | Ineos Grenadiers | + 4h 03' 31" |
95 | Mattia Cattaneo (ITA) | Quick-Step–Alpha Vinyl | + 4h 03' 52" |
96 | Alexandr Rabušenko[a 1] | Astana Qazaqstan Team | + 4h 04' 20" |
97 | Andrea Bagioli (ITA) | Quick-Step–Alpha Vinyl | + 4h 10' 00" |
98 | Mads Pedersen (DEN) | Trek–Segafredo | + 4h 11' 50" |
99 | Alberto Dainese (ITA) | Team DSM | + 4h 14' 14" |
100 | Luka Mezgec (SLO) | Team BikeExchange–Jayco | + 4h 16' 13" |
101 | Alexander Kristoff (NOR) | Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux | + 4h 17' 14" |
102 | Luca Mozzato (ITA) | B&B Hotels–KTM | + 4h 18' 54" |
103 | Alexander Krieger (GER) | Alpecin–Deceuninck | + 4h 19' 42" |
104 | John Degenkolb (GER) | Team DSM | + 4h 23' 05" |
105 | Luke Rowe (GBR) | Ineos Grenadiers | + 4h 26' 40" |
106 | Florian Sénéchal (FRA) | Quick-Step–Alpha Vinyl | + 4h 28' 14" |
107 | Florian Vermeersch (BEL) | Lotto–Soudal | + 4h 28' 53" |
108 | Danny van Poppel (NED) | Bora–Hansgrohe | + 4h 30' 28" |
109 | Edward Planckaert (BEL) | Alpecin–Deceuninck | + 4h 33' 44" |
110 | Adrien Petit (FRA) | Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux | + 4h 35' 05" |
111 | Mikkel Frølich Honoré (DEN) | Quick-Step–Alpha Vinyl | + 4h 36' 55" |
112 | Cyril Lemoine (FRA) | B&B Hotels–KTM | + 4h 37' 29" |
113 | Dmitrij Gruzdev (KAZ) | Astana Qazaqstan Team | + 4h 37' 36" |
114 | Maciej Bodnar (POL) | Team TotalEnergies | + 4h 39' 32" |
115 | Peter Sagan (SVK) | Team TotalEnergies | + 4h 39' 48" |
116 | Dylan Groenewegen (NED) | Team BikeExchange–Jayco | + 4h 40' 55" |
117 | Kamil Gradek (POL) | Team Bahrain Victorious | + 4h 42' 46" |
118 | Nils Eekhoff (NED) | Team DSM | + 4h 42' 46" |
119 | Yves Lampaert (BEL) | Quick-Step–Alpha Vinyl | + 4h 46' 14" |
120 | Brent Van Moer (BEL) | Lotto–Soudal | + 4h 49' 07" |
121 | Jack Bauer (NZL) | Team BikeExchange–Jayco | + 4h 51' 05" |
122 | Guillaume Van Keirsbulck (BEL) | Alpecin–Deceuninck | + 4h 54' 12" |
123 | Mikkel Bjerg (DEN) | UAE Team Emirates | + 5h 00' 13" |
124 | Taco van der Hoorn (NED) | Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux | + 5h 02' 34" |
125 | Jérémy Lecroq (FRA) | B&B Hotels–KTM | + 5h 13' 49" |
126 | Marc Hirschi (SUI) | UAE Team Emirates | + 5h 15' 09" |
127 | Christopher Juul-Jensen (DEN) | Team BikeExchange–Jayco | + 5h 15' 26" |
128 | Anthony Turgis (FRA) | Team TotalEnergies | + 5h 20' 17" |
129 | Fabio Jakobsen (NED) | Quick-Step–Alpha Vinyl | + 5h 23' 38" |
130 | Frederik Frison (BEL) | Lotto–Soudal | + 5h 30' 19" |
131 | Reinardt Janse van Rensburg (RSA) | Lotto–Soudal | + 5h 31' 25" |
132 | Amund Grøndahl Jansen (NOR) | Team BikeExchange–Jayco | + 5h 31' 27" |
133 | Albert Torres (ESP) | Movistar Team | + 5h 36' 33" |
134 | Caleb Ewan (AUS) | Lotto–Soudal | + 5h 40' 42" |
Bodovací soutěž
Pořadí | Jezdec | Tým | Body |
---|---|---|---|
1 | Wout van Aert (BEL) | Team Jumbo–Visma | 480 |
2 | Jasper Philipsen (BEL) | Alpecin–Deceuninck | 286 |
3 | Tadej Pogačar (SLO) | UAE Team Emirates | 250 |
4 | Christophe Laporte (FRA) | Team Jumbo–Visma | 171 |
5 | Fabio Jakobsen (NED) | Quick-Step–Alpha Vinyl | 159 |
6 | Mads Pedersen (DEN) | Trek–Segafredo | 158 |
7 | Jonas Vingegaard (DEN) | Team Jumbo–Visma | 157 |
8 | Michael Matthews (AUS) | Team BikeExchange–Jayco | 133 |
9 | Peter Sagan (SVK) | Team TotalEnergies | 120 |
10 | Dylan Groenewegen (NED) | Team BikeExchange–Jayco | 116 |
Vrchařská soutěž
Pořadí | Jezdec | Tým | Body |
---|---|---|---|
1 | Jonas Vingegaard (DEN) | Team Jumbo–Visma | 72 |
2 | Simon Geschke (GER) | Cofidis | 65 |
3 | Giulio Ciccone (ITA) | Trek–Segafredo | 61 |
4 | Tadej Pogačar (SLO) | UAE Team Emirates | 61 |
5 | Wout van Aert (BEL) | Team Jumbo–Visma | 59 |
6 | Thibaut Pinot (FRA) | Groupama–FDJ | 52 |
7 | Louis Meintjes (RSA) | Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux | 39 |
8 | Neilson Powless (USA) | EF Education–EasyPost | 37 |
9 | Pierre Latour (FRA) | Team TotalEnergies | 35 |
10 | Geraint Thomas (GBR) | Ineos Grenadiers | 32 |
Soutěž mladých jezdců
Pořadí | Jezdec | Tým | Čas |
---|---|---|---|
1 | Tadej Pogačar (SLO) | UAE Team Emirates | 79h 36' 03" |
2 | Tom Pidcock (GBR) | Ineos Grenadiers | + 58' 32" |
3 | Brandon McNulty (USA) | UAE Team Emirates | + 1h 28' 36" |
4 | Matteo Jorgenson (USA) | Movistar Team | + 1h 31' 14" |
5 | Andreas Leknessund (NOR) | Team DSM | + 1h 54' 48" |
6 | Michael Storer (AUS) | Groupama–FDJ | + 2h 20' 32" |
7 | Georg Zimmermann (GER) | Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux | + 2h 36' 57" |
8 | Kevin Geniets (LUX) | Groupama–FDJ | + 2h 45' 25" |
9 | Fred Wright (GBR) | Team Bahrain Victorious | + 3h 01' 25" |
10 | Stan Dewulf (BEL) | AG2R Citroën Team | + 3h 26' 35" |
Soutěž týmů
Pořadí | Tým | Čas |
---|---|---|
1 | Ineos Grenadiers | 239h 03' 03" |
2 | Groupama–FDJ | + 37' 33" |
3 | Team Jumbo–Visma | + 44' 54" |
4 | Bora–Hansgrohe | + 1h 48' 45" |
5 | Movistar Team | + 2h 11' 22" |
6 | UAE Team Emirates | + 2h 19' 54" |
7 | Team Bahrain Victorious | + 2h 58' 32" |
8 | Team DSM | + 3h 26' 08" |
9 | Arkéa–Samsic | + 3h 56' 51" |
10 | Astana Qazaqstan Team | + 3h 59' 00" |
Odkazy
Poznámky
- ↑ a b Od 1. března 2022 nemohou cyklisté z Ruska a Běloruska na základě rozhodnutí UCI užívat jméno a vlajku své země, a to kvůli ruské invazi na Ukrajinu
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2022 Tour de France na anglické Wikipedii.
- ↑ a b c d e f g 2022 » 109th Tour de France (2.UWT) [online]. procyclingstats.com [cit. 2022-07-25]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b c d e f g FOTHERINGHAM, Alasdair. Vingegaard crowned Tour de France champion while Philipsen wins stage 21 [online]. cyclingnews.com, 2022-07-24 [cit. 2022-07-25]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Tour de France [online]. UCI [cit. 2022-07-01]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ FLETCHER, Patrick. Arkéa-Samsic delight in WorldTour access following Qhubeka NextHash demise [online]. cyclingnews.com, 2021-12-12 [cit. 2022-02-20]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ BECKET, Adam. Total Energies and B&B Hotels-KTM given wildcard spots for Tour de France [online]. cyclingweekly.com, 2022-02-11 [cit. 2022-07-01]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ 2022 » 109th Tour de France (2.UWT) [online]. procyclingstats.com [cit. 2022-07-01]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ FARRAND, Stephen. Tour de France 2022 route revealed [online]. cyclingnews.com, 2021-10-14 [cit. 2021-10-14]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Official route of Tour de France 2022 [online]. Tour de France [cit. 2022-01-05]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ 2022 » 109th Tour de France (2.UWT) [online]. procyclingstats.com [cit. 2022-07-01]. Dostupné online. (anglicky)
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Tour de France 2022 na Wikimedia Commons
Tour de France | |
---|---|
Roky | 1903 • 1904 • 1905 • 1906 • 1907 • 1908 • 1909 • 1910 • 1911 • 1912 • 1913 • 1914 • 1919 • 1920 • 1921 • 1922 • 1923 • 1924 • 1925 • 1926 • 1927 • 1928 • 1929 • 1930 • 1931 • 1932 • 1933 • 1934 • 1935 • 1936 • 1937 • 1938 • 1939 • 1947 • 1948 • 1949 • 1950 • 1951 • 1952 • 1953 • 1954 • 1955 • 1956 • 1957 • 1958 • 1959 • 1960 • 1961 • 1962 • 1963 • 1964 • 1965 • 1966 • 1967 • 1968 • 1969 • 1970 • 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 • 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 |
Seznam týmů a jezdců | |
Týmy pro rok 2022 (22 týmů) | UCI WorldTeamy AG2R Citroën Team • Astana Qazaqstan Team • Bora–Hansgrohe • Cofidis • EF Education–EasyPost • Groupama–FDJ • Ineos Grenadiers • Intermarché–Circus–Wanty • Israel–Premier Tech • Lotto–Dstny • Movistar Team • Soudal–Quick-Step • Team Bahrain Victorious • Team Jayco–AlUla • Team DSM • Team Jumbo–Visma • Lidl–Trek • UAE Team Emirates UCI ProTeams Alpecin–Deceuninck • Arkéa–Samsic • B&B Hotels–KTM • Team TotalEnergies |
Žlutý trikot • Zelený trikot • Puntíkovaný trikot • Bílý trikot • Nejaktivnější jezdec • Týmová klasifikace • Vítězové posledních etap na Tour de France • Časovka jednotlivců • HC kategorie • Souvenir Henri Desgrange |