2004–05 Russian Cup
Football tournament season
Tournament details | |
---|---|
Country | Russia |
Final positions | |
Champions | CSKA Moscow |
Runner-up | FC Khimki |
← 2003–04 2005–06 → |
The 2004–05 Russian Cup was the 13th season of the Russian football knockout tournament since the dissolution of Soviet Union.
The tournament was won by CSKA Moscow who beat FC Khimki in the final with 1–0.[1][2][3]
Preliminary round
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
23 March 2004 | ||
Kavkaztransgaz Izobilny | w/o | Zhemchuzhina Budyonnovsk |
Druzhba Maykop | 0–0 (a.e.t.) (6–5 p) | SKA Rostov-on-Don |
18 April 2004 | ||
FC Lobnya-Alla | 2–0 | FC Obninsk |
Almaz Moscow | 1–0 (a.e.t.) | Volga Tver |
19 April 2004 | ||
Uralets Nizhny Tagil | 0–2 | Tobol Kurgan |
Lada-SOK Dimitrovgrad | 3–4 (a.e.t.) | Rubin-2 Kazan |
Dynamo Kirov | 2–0 | FC Izhevsk |
24 April 2004 | ||
Baltika-Tarko Kaliningrad | 0–1 | Sportakademklub Moscow |
First round
Second round
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
23 May 2004 | ||
Kavkaztransgaz Izobilny | 2–0 | Mashuk-KMV Pyatigorsk |
Vityaz Krymsk | 1–2 (a.e.t.) | FC Krasnodar-2000 |
Torpedo Volzhsky | 2–2 (a.e.t.) (3–4 p) | Olimpia Volgograd |
Angusht Nazran | 3–1 | Volgar-Gazprom Astrakhan |
Zvezda Irkutsk | 2–1 | Sibiryak Bratsk |
Okean Nakhodka | 0–0 (a.e.t.) (4–5 p) | Amur Blagoveshchensk |
Metallurg Krasnoyarsk | 3–1 (a.e.t.) | Shakhtyor Prokopyevsk |
Irtysh Omsk | 3–2 (a.e.t.) | Dynamo Barnaul |
Volga Ulyanovsk | 2–1 | Rubin-2 Kazan |
Ural Yekaterinburg | 2–2 (a.e.t.) (2–4 p) | Lukoil Chelyabinsk |
Sodovik Sterlitamak | 2–0 | Nosta Novotroitsk |
Energetik Uren | 5–2 | Elektronika Nizhny Novgorod |
Sportakademklub Moscow | 1–0 (a.e.t.) | Zenit-2 Saint Petersburg |
Spartak Tambov | 4–3 (a.e.t.) | Zenit Penza |
FC Lobnya-Alla | 1–0 (a.e.t.) | Vityaz Podolsk |
FC Vidnoye | 2–1 | FC Reutov |
Dynamo Vologda | 1–1 (a.e.t.) (3–4 p) | Spartak Kostroma |
BSK Spirovo | 1–0 (a.e.t.) | Volochanin-Ratmir VV |
Biokhimik-Mordovia Saransk | 3–2 (a.e.t.) | Don Novomoskovsk |
Avangard Kursk | 0–2 | FC Yelets |
Third round
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
5 June 2004 | ||
Olimpia Volgograd | 4–0 | Angusht Nazran |
FC Krasnodar-2000 | 1–0 | Kavkaztransgaz Izobilny |
7 June 2004 | ||
Volga Ulyanovsk | 1–0 | Energetik Uren |
Sodovik Sterlitamak | 2–2 (a.e.t.) (5–4 p) | Lukoil Chelyabinsk |
11 June 2004 | ||
Amur Blagoveshchensk | 2–0 | Zvezda Irkutsk |
Irtysh Omsk | 1–0 | Metallurg Krasnoyarsk |
13 June 2004 | ||
FC Yelets | 4–1 | Spartak Tambov |
FC Vidnoye | 0–1 (a.e.t.) | Spartak Kostroma |
BSK Spirovo | 1–0 | Sportakademklub Moscow |
Biokhimik-Mordovia Saransk | 1–0 | FC Lobnya-Alla |
Fourth round
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
2 July 2004 | ||
Volga Ulyanovsk | 0–3 | KAMAZ Naberezhnye Chelny |
Uralan Elista | 1–2 (a.e.t.) | Dynamo Makhachkala |
Tom Tomsk | 4–1 | Metallurg-Kusbass Novokuznetsk |
Spartak Kostroma | 1–2 | Dynamo Bryansk |
Sokol Saratov | 2–0 | Lisma-Mordovia Saransk |
Sodovik Sterlitamak | 4–1 | Neftekhimik Nizhnekamsk |
Olimpia Volgograd | 3–1 | Anzhi Makhachkala |
Lokomotiv Chita | 1–0 | Luch-Energiya Vladivostok |
FC Oryol | 0–1 | Metallurg Lipetsk |
FC Krasnodar-2000 | 0–2 | Terek Grozny |
FC Khimki | 5–1 | Baltika Kaliningrad |
Chernomorets Novorossiysk | 3–0 | Spartak Nalchik |
BSK Spirovo | 0–1 | Arsenal Tula |
Biokhimik-Mordovia Saransk | 2–4 (a.e.t.) | FC Yelets |
Amur Blagoveshchensk | 0–1 | SKA-Energiya Khabarovsk |
Irtysh Omsk | 2–0 | Gazovik-Gazprom Izhevsk |
Round of 32
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Krylia Sovetov Samara | 7–2 | Olimpia Volgograd | 3–1 | 4–1 |
Irtysh Omsk | 1–9 | Zenit Saint Petersburg | 0–2 | 1–7 |
Chernomorets Novorossiysk | 2–1 | Lokomotiv Moscow | 1–0 | 1–1 |
Tom Tomsk | 2–4 | Kuban Krasnodar | 1–1 | 1–3 |
Spartak Moscow | 1–3 | Metallurg Lipetsk | 0–2 | 1–1 |
Sodovik Sterlitamak | 2–4 | FC Rostov | 1–2 | 1–2 |
SKA-Energiya Khabarovsk | 3–4 | Shinnik Yaroslavl | 3–0 | 0–4 |
Saturn Ramenskoye | 6–1 | KAMAZ Naberezhnye Chelny | 3–0 | 3–1 |
Rubin Kazan | 1–4 | FC Khimki | 0–1 | 1–3 |
Lokomotiv Chita | 1–5 | Rotor Volgograd | 1–0 | 0–5 |
Dynamo Moscow | 5–0 | Dynamo Makhachkala | 2–0 | 3–0 |
Dynamo Bryansk | 0–4 | Torpedo Moscow | 0–2 | 0–2 |
FC Yelets | 1–8 | FC Moscow | 1–3 | 0–5 |
Terek Grozny | 0–1 | Amkar Perm | 0–1 | 0–0 |
Sokol Saratov | 2–3 | CSKA Moscow | 2–0 | 0–3[nb 1] |
Arsenal Tula | 2–5 | Alania Vladikavkaz | 0–0 | 2–5 |
Round of 16
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Shinnik Yaroslavl | –[nb 2] | Rotor Volgograd | – | – |
Amkar Perm | –[nb 2] | Chernomorets Novorossiysk | – | – |
FC Moscow | 2–6 | CSKA Moscow | 1–3 | 1–3 |
Torpedo Moscow | 4–1 | Metallurg Lipetsk | 3–0 | 1–1 |
Alania Vladikavkaz | 1–3 | FC Khimki | 0–2 | 1–1 |
Zenit Saint Petersburg | 1–0 | Kuban Krasnodar | 0–0 | 1–0 |
FC Rostov | 1–2 | Saturn Ramenskoye | 1–2 | 0–0 |
Dynamo Moscow | 1–2 | Krylia Sovetov Samara | 1–1 | 0–1 |
Quarter-finals
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Zenit Saint Petersburg | 8–1 | Shinnik Yaroslavl | 4–0 | 4–1 |
FC Khimki | 4–1 | Torpedo Moscow | 1–1 | 3–0 |
Amkar Perm | 2–1 | Krylia Sovetov Samara | 1–0 | 1–1 |
CSKA Moscow | 2–1 | Saturn Ramenskoye | 2–1 | 0–0 |
Semi-finals
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
FC Khimki | 2–0 | Amkar Perm | 2–0 | 0–0 |
Zenit Saint Petersburg | 1–2 | CSKA Moscow | 1–0 | 0–2 |
Final
CSKA Moscow | 1–0 | Khimki |
---|---|---|
Zhirkov 68' | Report |
Notes
- ^ Sokol Saratov did not appear for the second leg against CSKA Moscow.
- ^ a b Rotor Volgograd and Chernomorets Novorossiysk were denied a professional licence, therefore the teams were eliminated, thus Shinnik Yaroslavl and Amkar Perm advances to the next round.
References
- ^ "Russia Cups 2004/05". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Retrieved 20 February 2024.
- ^ "Russian Cup 2004/05, all matches". WildStat. Retrieved 20 February 2024.
- ^ "Кубок России по футболу 2004/05 - победители, результаты, команды, баланс встреч" (in Russian). FootballFacts. Retrieved 20 February 2024.
- v
- t
- e
Russian Cup
- Predecessor: Soviet Cup
- Lokomotiv Moscow (9)
- CSKA Moscow (8)
- Spartak Moscow (4)
- Zenit Saint Petersburg (4)
- Dynamo Moscow (1)
- Rostov (1)
- Rubin Kazan (1)
- Torpedo Moscow (1)
- Akhmat Grozny (1)
- Tosno (1)