Friidrett under Sommer-OL 2008 – Høydehopp menn
Friidrett ved Sommer-OL 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | kvinner | ||
5000 m | menn | kvinner | ||
10 000 m | menn | kvinner | ||
100 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | kvinner | ||
3000 m hinder | menn | kvinner | ||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | kvinner | ||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | kvinner | ||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | kvinner | ||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | kvinner | ||
Sammensatte øvelser | ||||
Sjukamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Herrenes høydehopp under Sommer-OL 2008 fant sted den 17. til 19. august 2008 på Beijing National Stadium.
Resultater
Kvalifisering
Nr. | Gruppe | Navn | Nasjon | 2.10 | 2.15 | 2.20 | 2.25 | 2.29 | Resultat | Noter |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | A | Jaroslav Bába | Tsjekkia | - | o | o | o | o | 2.29 | q |
1 | B | Jessé de Lima | Brasil | - | o | o | o | o | 2.29 | q |
1 | B | Tomáš Janků | Tsjekkia | o | o | o | o | o | 2.29 | q |
1 | A | Germaine Mason | Storbritannia | - | o | o | o | o | 2.29 | q |
5 | A | Raúl Spank | Tyskland | - | o | o | xo | o | 2.29 | q |
6 | B | Martyn Bernard | Storbritannia | - | o | o | o | xo | 2.29 | q |
6 | A | Stefan Holm | Sverige | - | o | o | o | xo | 2.29 | q |
6 | B | Andrey Silnov | Russland | - | o | o | o | xo | 2.29 | q |
9 | B | Filippo Campioli | Italia | o | o | o | o | xxx | 2.25 | q |
9 | A | Rožle Prezelj | Slovenia | - | o | o | o | xxx | 2.25 | q |
9 | A | Yaroslav Rybakov | Russland | - | o | o | o | xxx | 2.25 | q |
12 | B | Tom Parsons | Storbritannia | - | o | xo | o | xxx | 2.25 | q |
13 | A | Andra Manson | USA | - | xo | xo | o | xxx | 2.25 | |
14 | A | Andrea Bettinelli | Italia | - | o | o | xo | xxx | 2.25 | |
14 | A | Mickael Hanany | Frankrike | o | o | o | xo | xxx | 2.25 | |
14 | A | Vyacheslav Voronin | Russland | - | o | o | xo | xxx | 2.25 | |
17 | A | Dragutin Topić | Serbia | - | o | xo | xo | xxx | 2.25 | |
18 | B | Kyriakos Ioannou | Kypros | - | xo | xo | xo | xxx | 2.25 | |
19 | B | Mike Mason | Canada | - | o | o | xxo | xxx | 2.25 | |
19 | B | Jesse Williams | USA | - | o | o | xxo | xxx | 2.25 | |
21 | B | Dmytro Demyanyuk | Ukraina | o | o | o | xxx | 2.20 | ||
21 | A | Niki Palli | Israel | o | o | o | xxx | 2.20 | ||
21 | A | Donald Thomas | Bahamas | - | o | o | xxx | 2.20 | ||
24 | A | Michał Bieniek | Polen | - | xo | o | xxx | 2.20 | ||
24 | A | Majed Aldin Gazal | Syria | o | xo | o | xxx | 2.20 | =NR | |
26 | A | Dusty Jonas | USA | o | o | xo | xxx | 2.20 | ||
26 | B | Linus Thörnblad | Sverige | - | o | xo | xxx | 2.20 | ||
28 | B | James Grayman | Antigua og Barbuda | xo | xxo | xo | xxx | 2.20 | ||
29 | B | Javier Bermejo | Spania | o | o | xxo | xxx | 2.20 | ||
29 | B | Kabelo Kgosiemang | Botswana | - | o | xxo | xxx | 2.20 | ||
29 | B | Alessandro Talotti | Italia | o | o | xxo | xxx | 2.20 | ||
32 | B | Hup Wei Lee | Malaysia | o | xo | xxo | xxx | 2.20 | ||
33 | A | Peter Horák | Slovakia | o | xo | xxx | 2.15 | |||
33 | B | Yuriy Krymarenko | Ukraina | o | xo | xxx | 2.15 | |||
33 | A | Gerardo Martínez | Mexico | o | xo | xxx | 2.15 | |||
36 | B | Naoyuki Daigo | Japan | xxo | xxo | xxx | 2.15 | |||
37 | A | Konstadínos Baniótis | Hellas | xo | xxx | 2.10 | ||||
37 | B | Sergey Zasimovich | Kasakhstan | xo | xxx | 2.10 | ||||
39 | A | Oleksandr Nartov | Ukraina | xxo | xxx | 2.10 | ||||
99 | B | Huang Haiqiang | Kina | xxx | 0.00 NM |
Finale
! Nr. | Navn | Nasjon | 2.15 | 2.20 | 2.25 | 2.29 | 2.32 | 2.34 | 2.36 | 2.42 | Resultat | Noter |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
01 | Andrey Silnov | Russland | – | o | o | o | o | o | o | xxx | 2.36 | |
02 | Germaine Mason | Storbritannia | – | o | o | x– | o | o | xxx | 2.34 | PB | |
03 | Yaroslav Rybakov | Russland | – | o | o | o | xxo | o | xxx | 2.34 | SB | |
4 | Stefan Holm | Sverige | – | o | o | o | o | x– | xx | 2.32 | ||
5 | Raúl Spank | Tyskland | o | o | o | o | xxo | xx– | x | 2.32 | PB | |
6 | Jaroslav Bába | Tsjekkia | o | o | o | o | x– | x– | x | 2.29 | ||
7 | Tomáš Janků | Tsjekkia | o | o | o | xo | x– | xx | 2.29 | |||
8 | Tom Parsons | Storbritannia | o | o | o | xxx | 2.25 | |||||
9 | Martyn Bernard | Storbritannia | o | o | xo | x– | xx | 2.25 | ||||
10 | Jessé de Lima | Brasil | o | o | xxx | 2.20 | ||||||
10 | Filippo Campioli | Italia | – | o | xxx | 2.20 | ||||||
12 | Rožle Prezelj | Slovenia | o | xxo | xxx | 2.20 |
Eksterne lenker
- Resultater Arkivert 25. juli 2009 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
- v
- d
- r
Olympiske mestere i høydehopp, menn
- 1896: Ellery Clark
- 1900: Irving Baxter
- 1904: Samuel Jones
- 1908: Harry Porter
- 1912: Alma Richards
- 1920: Richmond Landon
- 1924: Harold Osborn
- 1928: Robert King
- 1932: Duncan McNaughton
- 1936: Cornelius Johnson
- 1948: John Winter
- 1952: Walter Davis
- 1956: Charles Dumas
- 1960: Robert Sjavlakadze
- 1964: Valerij Brumel
- 1968: Dick Fosbury
- 1972: Jüri Tarmak
- 1976: Jacek Wszoła
- 1980: Gerd Wessig
- 1984: Dietmar Mögenburg
- 1988: Hennadij Avdjejenko
- 1992: Javier Sotomayor
- 1996: Charles Austin
- 2000: Sergej Kljugin
- 2004: Stefan Holm
- 2008: Andrej Silnov
- 2012: Erik Kynard
- 2016: Derek Drouin
- 2020: Mutaz Essa Barshim & Gianmarco Tamberi
- 2024: Hamish Kerr
- Menn: EM, VM, OL
- Kvinner: EM, VM, OL