Medal | Name | Sport | Event | Date |
Gold | Óscar Soto | Modern pentathlon | Men's individual | October 16 |
Gold | Irma Contreras | Taekwondo | Women's 57 kg | October 16 |
Gold | Arturo Salazar Eric Gálvez | Squash | Men's doubles | October 17 |
Gold | Samantha Terán Nayelly Hernández | Squash | Women's doubles | October 17 |
Gold | Cynthia Valdez | Rhythmic gymnastics | Hoop | October 17 |
Gold | Samantha Terán | Squash | Women's singles | October 17 |
Gold | Analicia Ramirez Lila Perez | Rowing | Women's lightweight double sculls | October 18 |
Gold | Gerardo Sánchez Alan Armenta | Rowing | Men's lightweight double sculls | October 18 |
Gold | Cynthia Valdez | Rhythmic gymnastics | Clubs | October 18 |
Gold | Aída Román Mariana Avitia Alejandra Valencia | Archery | Women's team | October 21 |
Gold | Eric Gálvez César Salazar Arturo Salazar | Squash | Men's team | October 21 |
Gold | Santiago González Ana Paula de la Peña | Tennis | Mixed doubles | October 21 |
Gold | Alejandra Valencia | Archery | Women's individual | October 22 |
Gold | Paola Longoria | Racquetball | Women's singles | October 22 |
Gold | Paola Longoria Samantha Salas | Racquetball | Women's doubles | October 22 |
Gold | Álvaro Beltrán Javier Moreno | Racquetball | Men's doubles | October 22 |
Gold | Marisol Romero | Athletics | Women's 10,000 m | October 24 |
Gold | Juan Luis Barrios | Athletics | Men's 5,000 m | October 24 |
Gold | Paola Longoria Samantha Salas | Racquetball | Women's team | October 25 |
Gold | Álvaro Beltrán Javier Moreno Gilberto Mejía | Racquetball | Men's team | October 25 |
Gold | Paola Espinosa | Diving | Women's 10 m platform | October 26 |
Gold | Yahel Castillo Julian Sánchez | Diving | Men's synchronized 3 m springboard | October 26 |
Gold | Daniel Corral | Gymnastics | Men's pommel horse | October 27 |
Gold | Marisol Romero | Athletics | Women's 5,000 metres | October 27 |
Gold | Heriberto López | Basque pelota | Men's mano singles trinkete | October 27 |
Gold | Jorge Alcántara Orlando Díaz | Basque pelota | Men's mano doubles 36 m fronton | October 27 |
Gold | Fernando Medina | Basque pelota | Men's mano singles 36 m fronton | October 27 |
Gold | Paulina Castillo Guadalupe Hernández | Basque pelota | Women's frontenis pairs 30 m fronton | October 27 |
Gold | Alberto Rodríguez Arturo Rodríguez | Basque pelota | Men's Frontenis Pairs 30m Fronton | October 27 |
Gold | Paola Espinosa Tatiana Ortiz | Diving | Women's 10 synchronized m platform | October 27 |
Gold | Yahel Castillo | Diving | Men's 3 m springboard | October 27 |
Gold | Joselito Velázquez | Boxing | Light flyweight | October 28 |
Gold | Everardo Cristóbal | Canoeing | Men's C-1 1000 m | October 28 |
Gold | Iván García Germán Sánchez | Diving | Men's synchronized 10 m platform | October 28 |
Gold | Laura Sánchez | Diving | Women's 3 m springboard | October 28 |
Gold | Mexico national football team | Football | Men's tournament | October 28 |
Gold | Ana Lago | Gymnastics | Women's floor | October 28 |
Gold | Daniel Corral | Gymnastics | Men's parallel bars | October 28 |
Gold | Horacio Nava | Athletics | Men's 50 km walk | October 29 |
Gold | Bertha Gutiérrez | Karate | Women's 61 kg | October 29 |
Gold | Iván García | Diving | Men's 10 metre platform | October 29 |
Gold | Paola Espinosa Laura Sánchez | Diving | Women's synchronized 3 m springboard | October 29 |
Silver | Laura Morfin | Cycling | Women's cross country | October 15 |
Silver | Cynthia Valdez | Rhythmic gymnastics | Ind All-around | October 15 |
Silver | Damián Villa | Taekwondo | Men's 58 kg | October 15 |
Silver | Cynthia Valdez | Rhythmic gymnastics | Ball | October 17 |
Silver | César Salazar | Squash | Men's singles | October 17 |
Silver | Cynthia Valdez | Rhythmic gymnastics | Ribbon | October 18 |
Silver | Patrick Loliger | Rowing | Men's single sculls | October 19 |
Silver | Luz Gaxiola | Cycling | Women's Keirin | October 20 |
Silver | Sofía Arreola | Cycling | Women's Omnium | October 20 |
Silver | Marcos Madrid | Table tennis | Men's singles | October 20 |
Silver | Bibiana Candelas Mayra García | Beach volleyball | Women's tournament | October 21 |
Silver | Juan René Serrano Luis Eduardo Vélez Pedro Vivas | Archery | Men's team | October 21 |
Silver | Gilberto Mejia | Racquetball | Men's singles | October 22 |
Silver | Demita Vega | Sailing | Women's sailboard | October 23 |
Silver | Tania Elías Calles | Sailing | Women's Laser Radial class | October 23 |
Silver | Madaí Pérez | Athletics | Women's marathon | October 23 |
Silver | Guillermo Torres | Wrestling | Men's Freestyle 60 kg | October 24 |
Silver | Sandra Góngora Miriam Zetter | Bowling | Women's pairs | October 25 |
Silver | Gabriela Medina | Athletics | Women's 800 m | October 25 |
Silver | Mexico women's national basketball team:
- Alexis Castro
- Selene Garcia
- Margarita Silva
- Mónica Garcia
- Erika Gomez
- Nadia Bibbs
- Lourdes de Anda
- Sonia Ortega
- Maylene Ornelas
- Laura Nuñez
- Fernanda Gutierrez
- Sofia Garcia
| Basketball | Women's tournament | October 25 |
Silver | Rodrigo Ledesma Francisco Javier Mendiburu | Basque pelota | Men's Paleta Leather Pairs 36m | October 26 |
Silver | Jesus Homero Hurtado Daniel Salvador Rodriguez | Basque pelota | Men's Paleta Rubber Pairs 30m | October 26 |
Silver | Anais Abraham Karina Alanís Alicia Guluarte Maricela Montemayor | Canoeing | Women's K-4 500 metres | October 26 |
Silver | Tatiana Ortiz | Diving | Women's 10 metre platform | October 26 |
Silver | Cinthya Domínguez | Weightlifting | Women's 69 kg | October 26 |
Silver | Elsa García | Gymnastics | Women's vault | October 27 |
Silver | Juan Romero | Athletics | Men's 10,000 metres | October 27 |
Silver | Julian Sánchez | Diving | Men's 3 metre springboard | October 27 |
Silver | Xunashi Cabarello | Karate | Women's +68 kg | October 27 |
Silver | Alberto Ramírez | Karate | Men's +84 kg | October 27 |
Silver | Óscar Valdez | Boxing | Bantamweight | October 28 |
Silver | Úrsula González Angelica Aguilar Angélica Larios Alejandra Terán | Fencing | Women's team sabre | October 28 |
Silver | Karina Acosta | Judo | Women's 63 kg | October 28 |
Silver | Yadira Lira | Karate | Women's 68 kg | October 28 |
Silver | José Leyver | Athletics | Men's 50 km walk | October 29 |
Silver | Óscar Molina | Boxing | Welterweight | October 29 |
Silver | Juan Hiracheta | Boxing | Super heavyweight | October 29 |
Silver | Erika Cruz | Boxing | Women's light welterweight | October 29 |
Silver | Rommel Pacheco | Diving | Men's 10 m platform | October 29 |
Silver | Nabor Castillo | Judo | Men's 60 kg | October 29 |
Silver | Mexico national basketball team | Basketball | Men's tournament | October 30 |
Bronze | Tamara Vega | Modern pentathlon | Women's individual | October 15 |
Bronze | Jannet Alegría | Taekwondo | Women's 49 kg | October 15 |
Bronze | Fernanda González | Swimming | Women's 100 m backstroke | October 16 |
Bronze | Marcos Madrid Guillermo Muñoz Jude Okoh | Table tennis | Men's team | October 16 |
Bronze | Arturo Salazar | Squash | Men's singles | October 17 |
Bronze | Rosa del Carmen Peña | Shooting | Women's 10 m air rifle | October 17 |
Bronze | Nancy Contreras Daniela Gaxiola | Cycling | Women's team sprint | October 17 |
Bronze | Uriel Adriano | Taekwondo | Men's 80 kg | October 17 |
Bronze | Patrick Loliger Horacio Rangel Edgar Valenzuela Santiago Santaella | Rowing | Men's quadruple sculls | October 18 |
Bronze | Victoria Montero | Badminton | Women's singles | October 18 |
Bronze | Lino Muñoz Andrés López | Badminton | Men's doubles | October 18 |
Bronze | Guadalupe Ruiz | Taekwondo | Women's +67 kg | October 18 |
Bronze | José Alberto Vargas | Trampoline gymnastics | Men's trampoline | October 18 |
Bronze | Fernanda González Patricia Castañeda Liliana Ibáñez Susana Escobar | Swimming | Women's 4 × 200 freestyle medley | October 18 |
Bronze | Rita Medrano | Swimming | Women's 200 m butterfly | October 19 |
Bronze | Samantha Terán Imelda Salazar Nayelly Hernández | Squash | Women's team | October 20 |
Bronze | Fernanda González | Swimming | Women's 200 m backstroke | October 20 |
Bronze | Ulises Barragan | Wrestling | Men's Greco-Roman 66 kg | October 20 |
Bronze | Álvaro Beltrán | Racquetball | Men's singles | October 21 |
Bronze | Juan Escobar | Wrestling | Men's Greco-Roman 74 kg | October 21 |
Bronze | Aída Román | Archery | Women's individual | October 22 |
Bronze | Jose Lino Montes | Weightlifting | Men's 56 kg | October 23 |
Bronze | Carlos Lamadrid | Water skiing | Men's slalom | October 23 |
Bronze | David Mier y Teran | Sailing | Men's sailboard | October 23 |
Bronze | Francia Peñuñuri | Weightlifting | Women's 53 kg | October 24 |
Bronze | Elsa García Marisela Cantú Ana Lago Karla Salazar Yessenia Estrada Alexa Moreno | Gymnastics | Women's artistic team all-around | October 24 |
Bronze | Nataly Michel | Fencing | Women's foil | October 24 |
Bronze | Luz Acosta | Weightlifting | Women's 63 kg | October 25 |
Bronze | Romary Rifka | Athletics | Women's high jump | October 26 |
Bronze | Adrian Raya Guillermo Jorge Verdeja | Basque pelota | Men's Paleta Rubber Pairs Trinkete | October 26 |
Bronze | Ariana Yolanda Cepeda Rocio Guillen | Basque pelota | Women's Paleta Rubber Pairs Trinkete | October 26 |
Bronze | Sergio García | Judo | Men's 100 kg | October 26 |
Bronze | Vanessa Zambotti | Judo | Women's +78 kg | October 26 |
Bronze | Veronica Elias | Roller skating | Women's 300 metre time trial | October 26 |
Bronze | Aremi Fuentes | Weightlifting | Women's 69 kg | October 26 |
Bronze | Marisela Cantú | Gymnastics | Women's uneven bars | October 27 |
Bronze | Elsa García | Gymnastics | Women's uneven bars | October 27 |
Bronze | Team Mexico | Equestrian | Team jumping | October 27 |
Bronze | Mexico women's national football team | Football | Women's tournament | October 27 |
Bronze | Isao Cardenas | Judo | Men's 90 kg | October 27 |
Bronze | Tania Mascorro | Weightlifting | Women's +75 kg | October 27 |
Bronze | Homero Morales | Karate | Men's 84 kg | October 28 |
Bronze | Alma Ibarra | Boxing | Women's Light heavyweight 81 kg | October 28 |
Bronze | Giovanni Lanaro | Athletics | Men's high jump | October 28 |
Bronze | Paola Espinosa | Diving | Women's 3 metre springboard | October 28 |
Bronze | Braulio Ávila | Boxing | Men's Flyweight 52 kg | October 29 |
Bronze | Angel Gutierrez | Boxing | Men's Lightweight 60 kg | October 29 |
Bronze | Armando Pina | Boxing | Men's Light heavyweight 81 kg | October 29 |
Bronze | Alexandra Avena Andrea Millán Alejandra Terán Alely Hernández | Fencing | Women's team épée | October 29 |
Bronze | Daniel Carrillo | Karate | Men's 67 kg | October 29 |